DuPont™ Tyvek® chroni pracowników stoczni Bénéteau

Studium przypadku
Studium przypadku
Producent łodzi Bénéteau chroni swoich pracowników za pomocą tkaniny DuPont™ Tyvek®
 
 
 

W stoczni Bénéteau, która jest wiodącym na świecie producentem łodzi, każdy etap procesu produkcyjnego odbywa się manualnie. Aby chronić pracowników wykonujących czynności ręcznie przez zagrożeniami w miejscu pracy, stosowane są kombinezony DuPont™ Tyvek®.

Od ponad stulecia stocznia Bénéteau buduje kutry rybackie i jachty. Dziś należy do światowej czołówki producentów łodzi. Posiada sześć zakładów produkcyjnych na terenie Francji i jeden w Stanach Zjednoczonych.

W roku 1884 Benjamin Bénéteau, konstruktor statków, założył swoją pierwszą stocznię we francuskim Saint-Gilles-Croix-de-Vie. W roku 1912 wypłynął jego pierwszy kuter motorowy do połowów tuńczyka, co miało znacząco przyczynić się do ekspansji jego firmy. W roku 1964 stocznia Bénéteau weszła na rynek jachtów i odnosła duży sukces.

Bénéteau szczyci się jakością swojej pracy oraz dbałością o komfort i bezpieczeństwo żeglarzy. Poza jachtami, które stanowią lwią część działalności, stocznia zajmuje się także budową domów, domków letniskowych i pojazdów niewymagających prawa jazdy.

Znaczenie bezpieczeństwa personelu

Do wszystkich konstrukcji stocznia Bénéteau wykorzystuje ogromne ilości poliestru. Po umieszczeniu w formach wykonuje się z niego zarówno kadłuby, jak i pokłady. W Saint-Gilles-Croix-de-Vie dyrektor zakładu, Christian Cardineau, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Podkreśla, że „wraz z rozwojem firmy bezpieczeństwo pracowników stało się jednym z jej priorytetów”.

Proces budowy łodzi odbywa w ustalonej kolejności: od formowania i szlifowania, przez linię montażu wyposażenia, testów, aż po strefę wysyłki. Wszystkie czynności są wykonywane ręcznie - żaden etap produkcji nie został zautomatyzowany.

Dział bezpieczeństwa wprowadził wymóg stosowania kombinezonów ochronnych podczas formowania i szlifowania. To strefy, w których pracownicy wykonują ręcznie dużo czynności i są szczególnie narażeni na działanie pyłu poliestrowego i drobin suchych materiałów.

Pracownicy tną włókno poliestrowe, po czym natryskują je pistoletami na powłokę wykonaną z użyciem żywic rozpuszczalnikowych. Inni pracownicy za pomocą wałków wygładzają każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Wszyscy pracownicy podczas tych czynności mają obowiązek nosić kombinezony Tyvek®.

Temperatura wewnątrz pomieszczeń jest stale monitorowana, ponieważ firma musi kontrolować zmianę struktury surowców, szczególnie poliestru. Temperatura wacha się od 15°C stopni zimą do 33°C w pełni lata. Pracownicy cenią sobie lekkość i przepuszczalność powietrza kombinezonów ochronnych Tyvek®, dzięki czemu nawet w czasie upałów mogą wygodnie wykonywać swoje zadania.

W procesie obróbki są wykonywane kolejne ważne i delikatne operacje. Ludzie pracują w atmosferze wypełnionej drobnym, suchym pyłem, który powstaje w wyniku szlifowania i wykańczania elementów łodzi. Pracownicy muszą mieć zapewnioną maksymalną ochronę, dlatego oprócz kombinezonów Tyvek® noszą również gogle ochronne, rękawice i maski.

Sprawdzone bezpieczeństwo

Po serii testów wykonanych przez lekarza, pielęgniarki i dział BHP stoczni Bénéteau wybrano kombinezony DuPont™ Tyvek® i zarękawki, aby zabezpieczyć każdego pracownika przez zagrożeniami w miejscu pracy.

Doktor Grossin oraz pan Guittonneau, odpowiedzialni za bezpieczeństwo w stoczni Bénéteau, wyjaśniają: - Źle skonstruowane kombinezony mogą spowodować zapalenie skóry wskutek alergii wywołanej przez dotykany materiał, działanie substancji chemicznych zawartych w żywicach poliestrowych albo podrażnienia wywołane przez włókna i pył. Takie obrażenia wymagają kosztownego leczenia i prowadzą do kilkutygodniowej nieobecności pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim.

Wytrzymałość kombinezonów produkowanych przez firmę DuPont była ściśle monitorowana. Użytkownicy docenili jakość, solidność, komfort i większą swobodę ruchów. Mimo że dział BHP w stoczni Bénéteau uznaje te kombinezony za produkty wysokiej jakości, pilnuje, aby po każdym użyciu były wymieniane.

Oryginalne narzędzie — katalog Bénéteau

O tym jak ważne w Bénéteau jest bezpieczeństwo pracowników może świadczyć opracowanie przez pana Guittonneau unikalnego narzędzia: katalogu produktów obejmującego wszystkie środki ochrony indywidualnej stosowane w zakładach produkcyjnych Bénéteau. Katalog jest na bieżąco aktualizowany i prezentuje wszystkie produkty i dostępne opisy, co pomaga zoptymalizować proces składania zamówień.

 
 
 

Znajdź najbardziej odpowiedni produkt ochronny dla swojego zastosowania lub sektora dzięki DuPont ™ SafeSPEC ™
SafeSPEC™

Znajdź najbardziej odpowiedni produkt ochronny do swojej pracy z SafeSPEC ™.

 Przeglądaj dane techniczne, filmy, seminaria internetowe i studia przypadków dotyczące środków ochrony indywidualnej DuPont
Biblioteka zasobów

Znajdź dane techniczne, filmy, seminaria internetowe i studia przypadków dotyczące środków ochrony indywidualnej DuPont tutaj.

Dowiedz się, gdzie kupić produkty DuPont
Gdzie kupić