Minimalizowanie ryzyka dzięki właściwej ochronie
Azbest jest powszechną nazwą dla kilku naturalnie występujących włóknistych minerałów krzemianowych.Włókna azbestowe są bardzo odporne na wysoką temperaturę i wytrzymałe. Przez wiele lat były stosowane w materiałach termoizolacyjnych, takich jak otuliny i powłoki, płytki podłogowe, pokrycia dachowe, produkty azbestowo-cementowe, materiały elektroizolacyjne, a także w sprzęgłach samochodowych i okładzinach hamulcowych.
Chociaż został on już w dużej mierze wycofany z użycia, a jego stosowanie jest obecnie zabronione, jest nadal bardzo niebezpieczny i wciąż występuje w wielu budynkach i maszynach.Kombinezony ochronne wykonane z materiału DuPont™ Tyvek® zapewniają trwałą, komfortową i solidną ochronę przed różnymi zagrożeniami występującymi podczas pracy z azbestem.
Niebezpieczeństwa związane z azbestem
Ponieważ azbest jest materiałem bardzo kruchym, mikroskopijne włókna mogą w mniejszych lub większych ilościach unosić się w powietrzu.Wdychanie włókien azbestu może mieć poważne skutki zdrowotne, takie jak azbestoza, rak płuc i międzybłoniak.
Pracownicy zajmujący się konserwacją budynków są w wysokim stopniu narażeni na kontakt z tymi włóknami podczas wykonywania izolacji budynków i instalacji przemysłowych, takich jak rury, dachy, ściany itp.
Minimalizowanie ryzyka dzięki właściwej ochronie
Przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy należy przeprowadzić kompleksową ocenę ryzyka i wybrać właściwe środki zapobiegawcze.Pracodawcy mają obowiązek zapewnić niezbędną organizację pracy, odpowiedni sprzęt (w tym odpowiednie środki ochrony osobistej), bezpieczne systemy robocze, szkolenia, informacje oraz nadzór.Odpowiedni sprzęt ochrony indywidualnej obejmuje generalnie sprzęt do oddychania, kombinezon, rękawice i buty ochronne.
Wybór właściwej odzieży ochronnej
Aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego podczas pracy z azbestem, kombinezony ochronne muszą zapewniać wysoką ochronę przed cząstkami unoszącymi się w powietrzu (kategoria III, typ 5) oraz spełniać następujące wymogi ogólne:
• Wysoka ochrona przed cząsteczkami (materiał, szwy)
• Gładka powierzchnia zapobiegająca przywieraniu cząsteczek do ubrania
• Ścisłe dopasowanie do otworów na ramiona i nogi (elastyczne mankiety i kostki)
• Zgodność z dodatkowymi ŚOI (maski, gogle, rękawice)
• Wygoda noszenia, duża swoboda ruchów
Kombinezony ochronne wykonane z materiału DuPont™ Tyvek®, takie jak Tyvek® 600 Plus i Tyvek® 500 Xpert, zapewniają znakomitą osłonę przed cząstkami lotnymi (typu 5).
W porównaniu z innymi kombinezonami typu 5, wykonanymi z materiałów MPF (Microporous Film) i SMS (Spunbond/Meltblown/Spunbond), kombinezony Tyvek® odznaczają się istotnie niższym średnim wskaźnikiem średniego całkowitego wnikania do środka (Average Total Inward Leakage — TILa) według normy EN ISO 13982-2*. Ta średnia wartość jest poniżej 1%.Norma dotycząca produktów typu 5 dopuszcza nieszczelność do środka na poziomie do 15% w 8 na 10 testowanych kombinezonach.
Dzięki wyjątkowej włókninowej strukturze materiału Tyvek®, która tworzy wytrzymałą barierę chroniącą przed cząstkami unoszącymi się w powietrzu i wieloma nieorganicznymi substancjami chemicznymi na bazie wody, skuteczność warstwy ochronnej pozostaje nienaruszona nawet po starciu warstw wierzchnich.W przypadku MPF wierzchnia warstwa ochronna łatwo ulega uszkodzeniom, a luźniejsza struktura SMS sprawia, że materiał ten przepuszcza więcej cząstek.
Oprócz wysokiej odporności na ścieranie i rozdarcie Tyvek® jest również lekki i miękki, a także przepuszcza zarówno powietrze, jak i parę wodną, zapewniając wysoki komfort podczas noszenia.Jego gładka powierzchnia i właściwości antystatyczne sprawiają, że na kombinezonie wykonanym z materiału Tyvek® nie osadzają się żadne cząstki.
Odzież ochronna Tyvek®
Tyvek® pomaga zapewnić idealną równowagę między wymaganiami ochrony, trwałości i wygody pracowników w środowiskach przemysłowych i miejscach z kontrolą sterylności, takich jak niektóre hale produkcyjne, zakłady farmaceutyczne, fabryki pojazdów czy usługi komunalne.