Pracownicy w sektorze rolnym mają do czynienia z dwoma rodzajami zagrożeń, które są szczególnie niebezpieczne.
Mimo że typowe choroby wirusowe zwierząt (pomór świń, pryszczyca, ptasia grypa itp.) nie są zakaźne dla ludzi, to osoby pracujące w bliskim kontakcie z zakażonymi zwierzętami łatwo przenoszą te wirusy gdzie indziej (transmisja krzyżowa).Wiele z tych wirusów może być przenoszonych na skórze, włosach i odzieży, i mogą one pozostawać aktywne przez długi czas.
Oprócz tego stosowanie produktów fitosanitarnych do konserwacji plonów sprawia, że rolnictwo jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów.Dlatego każdy, kto ma do czynienia z pestycydami lub zwierzętami powinien zawsze nosić odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Ochrona przed produktami fitosanitarnymi
W kontakcie z produktami fitosanitarnymi zalecane jest noszenie chemicznych kombinezonów ochronnych z certyfikatem CE kategorii III typu 4 (przeznaczonych do ochrony przed wodnymi aerozolami) jako minimum ochronne.Kategoria III typu 4 zapewnia skuteczną ochronę przed różnymi wodnymi aerozolami (typ 4), składnikami aktywnymi w formie cząstek stałych (typ 5) oraz ograniczoną ochronę przed wodnymi sprayami (typ 6).
Ponieważ ryzyko narażenia na niższe lub wyższe stężenia materiałów aktywnych, roztworów lub rozcieńczalników jest szczególnie wysokie w fazie przygotowywania i podawania środków, czyszczenia i opróżniania zbiornika oraz usterek aparatów natryskowych, zaleca się noszenie dodatkowego fartucha (na kombinezonie) chroniącego miejsca najbardziej narażone na kontakt z organicznymi substancjami chemicznymi.
Przy wyborze prawidłowych ŚOI należy kierować się właściwościami przepuszczalności substancji chemicznych warstwy ochronnej, produktu fitosanitarnego i rozcieńczalnika.
Ochrona przed zagrożeniami odzwierzęcymi
Cząsteczki zakaźne mogą być przenoszone na różne sposoby, nawet przez kurz, dlatego pracownicy i odwiedzający wymagają stałej ochrony.Wiele kombinezonów, zwłaszcza te, których szwy nie zapewniają odpowiedniej ochrony, przepuszczają drobiny kurzu — narażając użytkownika na ryzyko.
Kombinezon DuPont™ Tyvek® 600 zapewnia znakomitą barierę ochronną wyposażoną w szwy nieprzepuszczające drobnych cząstek.Szwy w kombinezonie Tyvek® 600 są zaklejone specjalną taśmą, a suwak można zabezpieczyć samoprzylepną klapą, co sprawia, że zapewnia on znakomitą ochronę w środowiskach, w których nie jest wymagana dekontaminacja na mokro.
W przypadku weterynarzy, rolników i innych osób pracujących w kontakcie z żywymi zwierzętami, zakażonym kałem i płynami ustrojowymi lub ciałami padłych zwierząt zalecany jest kombinezon nieprzepuszczający cieczy.Włókno DuPont™ Tychem® 2000 przeszło wszystkie odpowiednie testy odporności biologicznej zgodnie z normą EN 14126 (przy najwyższym poziomie skuteczności), a szwy i zapięcia odzieży Tychem® 2000 pomyślnie przeszły test ciśnienia cieczy 3-bar, zapewniając wodoszczelność przez cały dzień roboczy.
Dekontaminacja za pomocą środków odkażających
Dekontaminacja odzieży ochronnej po użyciu ma istotne znaczenie ze względu na ochronę użytkownika przed zakażeniem krzyżowym oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenów chorobotwórczych, takich jak ptasia grypa czy pryszczyca.
Odzież Tychem®
By zapewnić sobie ochronę przed zagrożeniami chemicznymi, pracownicy przemysłowi polegają na odzieży DuPont™ Tychem®.
Odzież ochronna Tyvek®
Tyvek® pomaga zapewnić idealną równowagę między wymaganiami ochrony, trwałości i wygody pracowników w środowiskach przemysłowych i miejscach z kontrolą sterylności, takich jak niektóre hale produkcyjne, zakłady farmaceutyczne, fabryki pojazdów czy usługi komunalne.