Bezpieczeństwo w branży jądrowej

 
 
 

Spektrum zadań i zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem radioaktywnym jest szerokie, dlatego DuPont oferuje szeroki wybór odzieży ochronnej do zastosowań w energetyce jądrowej

 
 
 

Tragiczna katastrofa, do jakiej doszło w Japonii, rodzi wątpliwości w kontekście bezpieczeństwa jądrowego. Te wątpliwości są podzielone na dwa główne obszary: zagrożenie ze strony promieniowania jonizującego oraz zagrożenie ze strony radioaktywnych cząstek i cieczy.

Zagrożenie promieniowaniem jonizującym

Tkaniny używane do produkcji jednorazowej odzieży chroniącej przed promieniowaniem jonizującym (np. promieniami gamma, rentgenowskim lub radioaktywnymi cząstkami alfa lub beta).Standardowy protokół mający na celu ograniczenie napromieniowania obejmuje czas, odległość i stopień osłony.W przypadku odzieży ograniczoną osłonę mogą zapewniać specjalne materiały na bazie ołowiu.DuPont nie oferuje żadnej odzieży specjalistycznej do ochrony przed promieniowaniem jonizującym.

Zagrożenie związane z radioaktywnymi cząstkami i cieczami

W przypadku niebezpieczeństw związanych z radioaktywnymi cząstkami i cieczami, zamiast chronić przed samym promieniowaniem, specjalna odzież ochronna ma za zadanie minimalizować penetrację ze strony materiałów radioaktywnych, tym samym również minimalizując ich kontakt ze skórą i ubraniem noszonym pod spodem. Ta odzież ochronna jest przeznaczona do noszenia w miejscach potencjalnie skażonych i natychmiastowej utylizacji zaraz po zdjęciu, tak aby maksymalnie ograniczyć kontakt z radioaktywnym materiałem po powrocie ze skażonego miejsca i uniknąć zanieczyszczenia kolejnych obszarów.

Ochronna odzież przeciwchemiczna jest przeznaczona do jednorazowego użytku, by zminimalizować ryzyko krzyżowego skażenia cząstkami radioaktywnymi.Zasada ogólna mówi, że im większa powierzchnia ochronna tym lepiej:np. kombinezony z kapturem pomagają zabezpieczyć włosy przed skażeniem materiałem radioaktywnym.DuPont oferuje specjalistyczną odzież do ochrony przed radioaktywnymi cząstkami i cieczami.Należy zawsze dokładnie dobrać rodzaj tkaniny, szwów i model kombinezonu do konkretnego zagrożenia.Oprócz tego należy pamiętać o innych odpowiednich ŚOI, takich jak aparaty powietrzne, gogle, rękawice, obuwie itd. zgodnie z oceną ryzyka i pasujących do wybranej odzieży ochronnej.

Odzież ochronna DuPont™ Tyvek® 500 Xpert, Tyvek® 600 Plus, DuPont™ Tychem® 2000 C Standard, oraz Tychem® 6000 F Standard została przetestowana zgodnie z normą EN 1073-2 jako odzież zapewniająca ochronę przed skażeniem radioaktywnym.

 
 
 
Wybierz odzież Tyvek® lub Tychem® zapewniającą odpowiedni poziom ochrony
 
 
 

Oprócz tego, ponieważ skażenie radioaktywne może występować w środowiskach mokrym, suchym i mieszanym, badania przeprowadzone przez DuPont uwzględniają również i te zagrożenia.

 
 
 
Tyvek® i Tychem® chronią przed szerokim spektrum cząstek radioaktywnych
 
 
 

Ochrona przed cieciem i uszkodzeniami mechanicznymi

Tylko DuPont™ Kevlar® jest w stanie zapewnić ochronę przed licznymi zagrożeniami, jednocześnie dając pracownikom komfort.DuPont oferuje również usługi konsultacyjne z zakresu nowych standardów, nowych rozwiązań itd.

Więcej
 
 
 

Ochrona przed wyładowaniami łukowymi

DuPont™ Nomex® zapewnia lekkie i wygodne rozwiązania ognioodporne spełniające lub przewyższające globalne normy ochrony przed wyładowaniami łukowymi, wysoką temperaturą i płomieniami.

Więcej
 
 
 

Ochrona przed działaniem wysokich temperatur i płomieni

Nomex® zapewnia sprawdzone i przetestowane rozwiązania ochronne, które niezmienne spełniają lub przewyższają globalne normy ochrony przed wysoką temperaturą, płomieniami i wyładowaniami łukowymi.

Więcej
 
 
 

Odzież ochronna Tyvek®

Tyvek® pomaga zapewnić idealną równowagę między wymaganiami ochrony, trwałości i wygody pracowników w środowiskach przemysłowych i miejscach z kontrolą sterylności, takich jak niektóre hale produkcyjne, zakłady farmaceutyczne, fabryki pojazdów czy usługi komunalne.

Więcej
 
 
 

Znajdź odpowiedni produkt ochronny do konkretnego zastosowania lub branży w narzędziu DuPont™ SafeSPEC™.
SafeSPEC™

Znajdź odpowiedni produkt ochronny do swojej pracy w narzędziu SafeSPEC™.

Przeglądaj dane techniczne, filmy, webinary i analizy przypadków dotyczące ŚOI firmy DuPont
Biblioteka zasobów

Tutaj znajdziesz dane techniczne, filmy, webinary i analizy przypadków dotyczące ŚOI firmy DuPont

Znajdź punkty sprzedaży produktów DuPont
Gdzie kupić