Systemy warstwowe

 
 
 
General
Systemy warstwowe Nomex®
DPT_Nomex_Photo_Article_Meeting NFPA 70E Standards_Content
 
 
 

Wysoka ochrona przed łukiem elektrycznym dzięki materiałom Nomex®

Zajmujący się elektrycznością pracownicy z branż użyteczności publicznej, motoryzacyjnej, ropy naftowej i gazu oraz górnictwa wymagają środków ochrony indywidualnej, które zabezpieczą ich przed zagrożeniami związanymi z wystąpieniem łuku elektrycznego.

Zagrożenia związane z łukiem elektrycznym można wyeliminować, stosując ubrania chroniące przed łukiem lub systemy warstwowe – mają one różne cechy i właściwości, w zależności od tego, czego szuka użytkownik.

Kombinezony chroniące przed łukiem

Kombinezony chroniące przed łukiem są bardzo efektywne i proste w użyciu. Często są dostępne w zestawach przeznaczonych do użycia na podstawie określonego poziomu energii zdarzenia. Mogą zapewniać pełną ochronę ciała i obejmować kaptur, rękawice, kombinezon, a czasami nawet buty. Pełny zestaw eliminuje ryzyko błędu, który można popełnić, wybierając każdy element osobno.

 
 
 
DPT_Nomex_Chart_Meeting NFPA Standards_Table 1_690x340_x2_03
 
 
 

SYSTEMY WARSTWOWE

Niektórzy użytkownicy końcowi wolą wybierać własne warstwy bazowe, aby stworzyć wymaganą warstwę ochronną, potrzebną do danego zadania. Dzięki temu mogą na co dzień korzystać z warstwy podstawowej i uzupełniać ją dodatkowymi warstwami ochronnymi w zależności od potrzeb, aby komfort pracy i funkcjonalność były jak najwyższe.

Warstwy można nosić niezależnie – zamiast tradycyjnego kombinezonu ochronnego kolejne warstwy ubrań chroniących przed łukiem elektrycznym zakładane jedna na drugą, aż do osiągnięcia wymaganego poziomu ochrony ATPV. Warstwy mogą być noszone niezależnie lub łącznie; kluczowe jest jednak to, że warstwy są testowane łącznie jako system.

Na przykład założenie kombinezonu o wartości 8 cal/m2 na spodnie i koszulę gwarantujące 4 cal/m2 nie oznacza, że system będzie zapewniał ochronę o wartości 12 cal/m2. System musi być przetestowany łącznie, aby określić zakres ochrony przed łukiem elektrycznym.

DPT_Nomex_Chart_Meeting NFPA Standards_Table 1_690x340_x2_03

UWAGA: Warstwy mogą być wielokrotnie prane między kolejnymi użyciami bez wpływu na ochronę. Ponadto systemy warstwowe kosztują mniej niż tradycyjne kombinezony chroniące przed łukiem, więc każdy użytkownik może mieć własny ubiór. Istotna jest świadomość, że systemy warstwowe wymagają wiedzy w celu zapewniania użytkownikom właściwej ochrony.

Systemy warstwowe mogą być także skuteczne, jeśli należy zapewnić ochronę nie tylko przed łukiem elektrycznym, ale także przed takimi zagrożeniami, jak toksyczne chemikalia – pracownik może nosić kombinezon przeciwchemiczny na podstawowej odzieży chroniącej przed łukiem elektrycznym.

DUPONT NOMEX®

DuPont oferuje szeroki wybór materiałów umożliwiających tworzenie systemów wielowarstwowych oraz odzieży chroniącej przed łukiem.

DuPont™ Nomex® pomaga odpowiednio chronić pracowników w różnych branżach i środowiskach pracy. Przez ponad 50 lat marka Nomex® zdobyła zaufanie pracowników przemysłowych pracujących w miejscach zagrożonych pożarem błyskawicznym i łukiem elektrycznym, zapewniając im potrzebną ochronę w połączeniu z komfortem i trwałością.

Dodanie kilku warstw materiałów DuPont może zwiększyć ochronę przed łukiem elektrycznym. Takie połączenia mogą być stosowane w systemach warstwowych, jak również w konstruowaniu ubrań chroniących przed łukiem.

W tabeli poniżej przedstawiono kilka przetestowanych kombinacji warstwowych stworzonych z materiału Nomex®. Aby uzyskać dodatkowe informacje, należy się skontaktować z lokalnym kierownikiem ds. Nomex®.

DPT_Nomex_Chart_Meeting NFPA Standards_Table 1_690x340_x2_03
 
 
 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie są bezpłatne i bazują na danych technicznych, które firma DuPont uważa za wiarygodne. Są one przeznaczony do użytku przez osoby posiadające umiejętności techniczne, na podstawie ich uznania i na własne ryzyko. Warunki, w jakich ten produkt będzie używany, pozostają poza naszą kontrolą, dlatego firma DuPont nie udziela żadnych gwarancji wyraźnych ani dorozumianych i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sposób wykorzystania tych informacji. Żadna informacja zawarta w niniejszym dokumencie nie może być traktowana jako licencja na prowadzenie działalności ani jako rekomendacja do naruszenia jakichkolwiek patentów lub znaków towarowych.

 
 
 


Udział w stowarzyszeniu Partnership for Electrical Safety

Wiodące firmy produkujące odzież chroniącą przed łukiem elektrycznym (AR, Arc-Rated) i ogniem (FR, Flame-Resistant) oraz środki ochrony indywidualnej (PPE, Personal Protective Equipment) wspólnie działają na rzecz zapewniania setkom tysięcy Amerykanów, którzy wykorzystują w pracy sprzęt elektryczny pod napięciem, odpowiedniego wyposażenia chroniącego przed zagrożeniami związanymi z łukiem elektrycznym.

 
 
 

Materiał Nomex® w branży produkcyjnej i transportowej

Ponieważ trudne zadania wymagają wyższej ochrony, materiał Nomex® oferuje sprawdzone rozwiązania chroniące pracowników z branży produkcyjnej i transportowej przed ogniem i łukiem elektrycznym.

Przeglądaj
 
 
 

Materiał Nomex® w branży użyteczności publicznej

Gdy stawka jest wysoka, materiał Nomex® Arc zapewnia elektrykom, elektromonterom i monterom doskonałą ochronę przed łukiem elektrycznym.

Przeglądaj