Icrom wybiera wysoki poziom ochrony przed zagrożeniami chemicznymi

 
 
 

Pracownicy działu suszenia i wykańczania w zakładzie produkcyjnym chemiczno-farmaceutycznej firmy Icrom we Włoszech używają kombinezonów DuPont™ Tyvek® 600 Plus, które chronią ich przed działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych; zdjęcie autorstwa Diego Alto dla DuPont Personal Protection; wszelkie prawa zastrzeżone.

 
 
 

Włoska branża farmaceutyczna słynie na całym świecie z zaawansowanych technologii i innowacji. Aby zachować wysoką jakość produktów, firmy, które działają w tym sektorze, są poddawane licznym kontrolom i pracują zgodnie z restrykcyjnymi procedurami. Jednym z podstawowych aspektów łańcucha produkcji jest ochrona przeciwchemiczna pracowników, którzy mają do czynienia z niebezpiecznymi substancjami, a jednocześnie ochrona procesów operacyjnych.

Firma Icrom z siedzibą w miejscowości Concorezzo, położonej około dwudziestu kilometrów na północ od Mediolanu, wyznacza kierunki innowacji w branży farmaceutycznej – opracowuje, produkuje i wprowadza na rynek aktywne składniki farmaceutyczne (API) oraz półprodukty przeznaczone do stosowania przez ludzi. Licząca 50 lat firma niedawno otworzyła nowe biura administracyjne, rozbudowała zakład produkcyjny i centrum badawczo-rozwojowe, a wkrótce zakończy budowę nowych budynków przemysłowych. Dzięki ciągłemu rozwojowi Icrom umocnił swoją obecność na świecie i jest zaufanym partnerem. Firma dostarcza zarówno tradycyjne produkty, jak również tworzy innowacyjne i zaawansowane technologicznie niszowe rozwiązania.

Systemy i substancje, które stosuje się w produkcji aktywnych składników farmaceutycznych i półproduktów – surowców używanych przez producentów leków generycznych – stwarzają zagrożenie dla zdrowia pracowników. Aby zapewnić im bezpieczeństwo pracy, firma Icrom poszukiwała odzieży oferującej najwyższy poziom ochrony i najlepszy komfort z uwzględnieniem odporności na zużycie, przepuszczalności powietrza, ergonomii, lekkości i funkcjonalności. Po uważnym rozpatrzeniu dostępnych na rynku rozwiązań, Icrom wybrał jednorazowe kombinezony DuPont™ Tyvek® 600 Plus i DuPont™ Tyvek® 200 EasySafe. Używają ich pracownicy wykonujący różnorodne zadania w działach wydawania substancji, wytwarzania substancji w skali kilogramowej ("kilolab"), wykańczania i suszenia.

Czynności wydawania substancji przeprowadzane są w kontrolowanym mikrobiologicznie, wydzielonym i zamkniętym środowisku pracy, w którym panuje wysoka temperatura. Procedura wymaga ostrożności: pracownicy muszą otworzyć specjalne pojemniki, aby wyjąć z nich i odmierzyć potrzebną do produkcji ilość surowców, co naraża ich na działanie szkodliwych pyłów i substancji aktywnych.

Icrom obsługuje międzynarodowych klientów i jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie od kilku gramów do tony na partię. W obszarze kilolabu, gdzie składniki aktywne są produkowane w małych ilościach, operatorzy pracują w przestrzeniach zamkniętych i obsługują małe maszyny wymagające dużej precyzji. Zarówno w obszarze wydawania substancji, jak i kilolabu, ochronę przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi zapewniają pracownikom kombinezony Tyvek® 600 Plus (typ 4). Dzięki wzmocnionym szwom stanowią one skuteczną barierę przed drobnymi szkodliwymi cząstkami i przed zagrożeniami biologicznymi. Ergonomiczny kaptur idealnie przylega do maski.

W dziale wykańczania i suszenia firma Icrom zobaczyła, jak doskonałą ochronę zapewniają kombinezony DuPont Personal Protection. Wilgotne produkty są tam przenoszone z maszyn do pieców w celu suszenia i w razie potrzeby są stopniowo mikronizowane, aby uzyskać granulometrię odpowiadającą potrzebom klienta. W tym dziale Icrom stosuje swoje produkty farmaceutyczne jako znaczniki, które mają różne kolory. Mogą one być jasnoróżowe, fluorescencyjne zielone lub kobaltowe. Pomimo tego, że te intensywne kolory charakteryzują się wysokim stopniem przenikalności, to w przeciwieństwie do tego, co zaobserwowano w przypadku poprzednio używanych kombinezonów, skóra pracownika noszącego odzież Tyvek® 600 Plus nie została zabarwiona przez bardzo lotne cząstki chemiczne. Gdyby produkty te nie były zabarwione, niemożliwe byłoby sprawdzenie, czy cząstki przenikają przez kombinezon. Okazało się to ważnym sposobem na zaobserwowanie, które środki ochrony indywidualnej są skuteczne, a które zawodzą i nie zapewniają wystarczającego poziomu ochrony.

- Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy to kluczowy warunek, który nie podlega dyskusji. Ta zasada przekazywana jest naszym pracownikom poprzez kulturę współzależnego bezpieczeństwa, która polega na utrzymaniu równowagi między proaktywnym działaniem a dyscypliną. Dzięki temu zawsze postępujemy zgodnie z wewnętrznymi zasadami dotyczącymi zdrowia i ochrony środowiska, a także przepisami krajowymi i międzynarodowymi. Firma DuPont zrozumiała potrzeby Icrom na wszystkich poziomach organizacji: zadowolenia użytkowników, osiągnięcia celów zarządzania zakładem pod kątem zgodności z przepisami i zarządzania kosztami - powiedział Pierfrancesco Morosini, prezes firmy Icrom.

Zarząd Icrom i firma DuPont blisko współpracowali ze sobą. W proces wyboru odpowiednich środków ochrony indywidualnej zostali włączeni również pracownicy. Firma DuPont zapewniła wsparcie na wczesnych etapach rozwoju projektu, budując relację opartą na zaufaniu i angażując wszystkie zainteresowane strony. DuPont wyjaśnił znaczenie prawidłowego używania sprzętu ochronnego w celu zmniejszenia ryzyka skażenia i przeprowadził szkolenia dla całego personelu Icrom.

ICROM (www.icrom.com) - ICROM to w pełni zintegrowana firma chemiczno-farmaceutyczna, która opracowuje, produkuje i wprowadza na rynek składniki aktywne i zaawansowane półprodukty przeznaczone do stosowania przez ludzi.