Firma DuPont pomogła wiodącemu producentowi farmaceutycznemu, firmie Boehringer Ingelheim Dortmund, w recyklingu 99% odzieży DuPont™ Tyvek®
Służby BHP, a także wymagania jakościowe w firmach farmaceutycznych, mierzą się z dwoma kluczowymi wyzwaniami: zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom przy jednoczesnej ochronie produktów przed zanieczyszczeniem. Dziś pojawia się dodatkowe wyzwanie, aktualne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej: odpady w postaci zużytych jednorazowych środków ochrony indywidualnej (ŚOI).
Bezprecedensowa ilość odpadów z tworzyw sztucznych podczas pandemii COVID-19 skłoniła branżę BHP do zajęcia się kwestią wpływu jednorazowych środków ochrony indywidualnej na środowisko. Cel ten leży u podstaw strategii zrównoważonego rozwoju firmy Boehringer Ingelheim, jednego z czołowych koncernów farmaceutycznych ukierunkowanych na badania.
Firma dołączyła do programu gospodarowania odpadami zainicjowanego przez DuPont Personal Protection dla jednorazowej odzieży do pomieszczeń czystych. Prawie wszystkie kombinezony DuPont™ Tyvek® 500 używane w zakładzie produkcyjnym Boehringer Ingelheim w Dortmundzie są teraz poddawane recyklingowi, co znacznie zmniejsza ilość odpadów.
Badania wykazały, że operatorzy pomieszczeń czystych są źródłem prawie trzech czwartych zanieczyszczeń.[1] Dotyczy to również personelu i osób odwiedzających zakład, które od czasu do czasu wchodzą do pomieszczeń czystych w celu inspekcji lub konserwacji. Wydział BHP firmy Boehringer Ingelheim wyposaża tych pracowników w jednorazowe kombinezony DuPont™ Tyvek® 500. Włóknina DuPont™ Tyvek®, wykonana z ciągłych włókien polietylenu o dużej gęstości (HDPE), prawie nie uwalnia włókien, co pomaga zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia w pomieszczeniach czystych.
Wadą jednorazowych kombinezonów ochronnych jest to, że z definicji nie nadają się do ponownego użycia, przez co powstaje znaczna ilość odpadów. Firma Boehringer Ingelheim zajęła się tą kwestią w ramach swojej strategii zrównoważonego rozwoju. Podobnie jak DuPont, firma jest zaangażowana w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ i dąży do poprawy zrównoważonego rozwoju w każdym aspekcie swojej działalności.
Podczas gdy niezanieczyszczone jednorazowe ŚOI mogą być poddawane recyklingowi, proces ten w przeszłości napotykał dwa wyzwania. Po pierwsze, większość kombinezonów dostępnych na rynku jest wykonana z mieszanek tworzyw sztucznych, co sprawia, że proces recyklingu jest skomplikowany. Po drugie, nawet jeśli odzież jest poddawana recyklingowi, wynikiem są niskiej jakości tworzywa sztuczne, których zastosowania są ograniczone. Unikalne właściwości włókniny DuPont™ Tyvek®, wykonanej tylko z jednego rodzaju materiału, w połączeniu z programem recyklingu firmy DuPont umożliwił firmie Boehringer przezwyciężenie tych ograniczeń.
Rozwiązanie: nowa inicjatywa recyklingu jednorazowych kombinezonów ochronnych
Odzież ochronna DuPont™ Tyvek® jest wykonana z jednego rodzaju materiału, polietylenu o dużej gęstości (HDPE), przy zastosowaniu opatentowanej technologii flash-spinning. Dlatego ŚOI są łatwiejsze do recyklingu niż odzież wielomateriałowa. Ponadto polietylen o dużej gęstości można przekształcić w wysokiej jakości produkty końcowe o wielu zastosowaniach.
Dzięki unikalnym cechom włókniny DuPont™ Tyvek® firma DuPont opracowała udany program recyklingu dla swoich klientów w Ameryce Północnej, a podobny program został niedawno wdrożony w Europie. Zakład produkcyjny Boehringer Ingelheim w Dortmundzie był jednym z pierwszych, który przystąpił do tej inicjatywy w 2020 roku.
Zespół ds. BHP przeprowadził regularne, szeroko zakrojone testy używanej odzieży ochronnej DuPont™ Tyvek® 500, które wykazały, że kombinezony ochronne rzadko ulegają zanieczyszczeniu, a zatem nadają się do recyklingu. Kiedy została uruchomiona inicjatywa firmy DuPont w zakresie gospodarki odpadami, firma Boehringer Ingelheim natychmiast skorzystała z tej możliwości.
- Jako firma podzielamy podejście firmy DuPont do zrównoważonego rozwoju — komentuje Jan Hester, dyrektor ds. BHP w firmie Boehringer Ingelheim Dortmund. -Inicjatywa dotycząca recyklingu wydała nam się doskonałą okazją do poprawy gospodarki odpadami i przejścia w kierunku modelu biznesowego o obiegu zamkniętym.
Boehringer Ingelheim współpracował z firmą DuPont w celu opracowania wydajnego procesu gospodarowania odpadami. Pierwszym krokiem jest indywidualne przetestowanie używanych kombinezonów DuPont™ Tyvek® 500, aby upewnić się, że nie są zanieczyszczone. Następnie odzież trafia do prasy belującej, po czym jest układana na paletach, aby zminimalizować koszty transportu i emisje. Palety są następnie wysyłane bezpośrednio do zakładu recyklingu, gdzie zużyte kombinezony są przerabiane na granulat i wykorzystywane do wyrobu różnych gotowych produktów wykonanych z HDPE.
Rezultat: niemal 100-procentowy wskaźnik recyklingu
W każdym kwartale firma Boehringer Ingelheim zbiera i wysyła do recyklingu średnio około 200 kg używanej odzieży. Firma osiągnęła imponujący 99% wskaźnik recyklingu jednorazowej odzieży DuPont™ Tyvek®.
- Jesteśmy bardzo dumni z niesamowitych wyników, które udało nam się osiągnąć z pomocą firmy DuPont — komentuje Jan Hester. - Dążymy do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i przechodzenia w kierunku modelu o obiegu zamkniętym. A dzięki współpracy z DuPont będziemy w stanie jeszcze bardziej zoptymalizować nasz proces gospodarowania odpadami.
Z czasem firma Boehringer Ingelheim zamierza rozszerzyć swoje działania na inne zakłady produkcyjne, dając przykład firmom farmaceutycznym zaangażowanym w poprawę zrównoważonego rozwoju środków ochrony indywidualnej.
Firma DuPont kontaktuje użytkowników odzieży ochronnej Tyvek®, którzy są zainteresowani przystąpieniem do programu, z zakładem recyklingu w Niemczech. Dowiedz się więcej o programie recyklingu odzieży ochronnej DuPont™ Tyvek®: Personal Protection – Kontakt z nami
[1] Ramstorp, M., Introduction to Contamination Control and Cleanroom Technology, Wiley VCH, 2000, Weinheim (Niemcy)