Więcej: Praca na wysokości E-przewodnik
Współpraca może zapewnić kompatybilność ŚOI do ochrony przed upadkiem i ochrony przeciwchemicznej, aby wspierać zgodność z przepisami poprzez ulepszoną konstrukcję odzieży ochronnej.
Ochrona pracowników przed różnymi zagrożeniami może być trudna. Jednym z przykładów jest praca na wysokości w środowisku, w którym czynnikiem ryzyka są również substancje chemiczne. Narażenie na zagrożenia chemiczne jest nie tylko potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, ale może również wpływać na właściwości ochronne i trwałość uprzęży. Według raportu rynkowego OSHA i Frost & Sullivan z 2022 r. ochrona przed upadkiem jest najczęściej wymienianym naruszeniem zasad bezpieczeństwa, przy czym 36% obrażeń będących wynikiem upadku z wysokości przypisuje się narażeniu na działanie chemikaliów lub substancji niebezpiecznych.
Firma DuPont jako wiodący producent środków ochrony indywidualnej postawiła sobie za cel opracowanie odzieży, która zapewniłaby pracownikom i użytkowanej przez nich uprzęży lepszą ochronę przed substancjami chemicznymi, dlatego że mogłaby być noszona na uprzęży, a nie pod nią. Aby osiągnąć ten cel, DuPont nawiązał współpracę z firmą posiadającą specjalistyczną wiedzę na temat ochrony przed upadkiem z wysokości. Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, firma MSA, natychmiast dostrzegła potencjał projektu, co zaowocowało ścisłą współpracą.
Rob Willis, Global Product Group Director – Industrial PPE & FP Systems w firmie MSA Safety, wspomina: - Kiedy firma DuPont po raz pierwszy zwróciła się do nas z propozycją rozwoju tego kombinezonu, zdałem sobie sprawę, że jest to okazja, aby pomóc w zapewnieniu zgodności, co jest najważniejszym problemem bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed upadkiem. Patrzyliśmy na ten sam problem z różnych perspektyw, wnosząc do dyskusji wiedzę z różnych obszarów.
Rob Willis, Global Product Group Director – Industrial PPE & FP Systems, MSA
Figen Ersezer, EMEA Tyvek® Project Leader, DuPont Personal Protection
Figen Ersezer, DuPont™ Tyvek® Project Leader, zgadza się: - DuPont i MSA należą do liderów w branży bezpieczeństwa i przyświeca im ta sama misja: dostarczanie rozwiązań, które pomogą pracownikom bezpiecznie wrócić do domu każdego dnia. W podobny sposób podchodzimy również do projektowania produktów, wprowadzając innowacje oparte na spostrzeżeniach klientów. Dało nam to pewność, że współpraca okaże się owocna.
Rezultatem współpracy jest kombinezon DuPont™ Tyvek® 500 HP model TY178 -innowacyjny produkt zgłoszony do opatentowania. Po raz pierwszy specjaliści ds. BHP mogą wskazać rodzaj odzieży chroniącej przed substancjami chemicznymi, która została zaprojektowana do noszenia na uprzęży pełnej, chroniąc zarówno użytkownika, jak i uprząż, a jednocześnie oferując kilka punktów dostępu dzięki czterem rękawom do klamer zaczepowych typu D.
Projekt nowego kombinezonu został zainspirowany doświadczeniami klientów. Firma DuPont zauważyła, że specjaliści ds. bezpieczeństwa i higieny pracy często mają trudności z zapewnieniem odpowiedniej ochrony osobom pracującym na wysokości, dlatego że dostępna na rynku odzież chroniąca przed chemikaliami może utrudniać założenie uprzęży bezpieczeństwa i nie zapewnia odpowiedniej ochrony ani użytkownikowi, ani uprzęży. Ponadto obecnie stosowana odzież chroniąca przed substancjami chemicznymi jest często niewygodna, ponieważ materiał kombinezonu ma tendencję do gromadzenia się pod uprzężą. Tymczasem firma MSA stwierdziła, że pracownicy chętniej stosują się do przepisów dotyczących ochrony przed upadkiem, jeżeli ich środki ochrony indywidualnej są wygodne.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort i wydajność było rozmieszczenie punktów dostępu do klamer typu D na kombinezonie. Podczas opracowywania prototypu firma DuPont przeprowadziła dokładne testy różnych marek i modeli uprzęży, aby określić przydatność i kompatybilność kombinezonu z różnymi modelami uprzęży. Następnie firma MSA przeprowadziła szereg testów mających na celu uzyskanie dalszych informacji potrzebnych do rozwoju prototypu, w tym testy dynamicznego upadku oraz testy użytkowania uprzęży z serii MSA V-Fit. Ostateczny projekt kombinezonu został następnie zatwierdzony przez zewnętrzne, niezależne laboratorium badawcze.
Na podstawie wewnętrznego programu walidacji firma MSA stwierdziła: - Naszym zdaniem kombinezon Tyvek® 500 HP model TY178, noszony z uprzężą MSA nie będzie miał wpływu na skuteczność uprzęży w teście upadku.
Kombinezon Tyvek® 500 HP model TY178 to odzież kategorii III typ 5/6, która łączy w sobie łatwy dostęp do uprzęży pełnej z doskonałą ochroną przed cząstkami stałymi i aerozolami cieczy. Miękka i oddychająca włóknina Tyvek® poprawia komfort noszenia odzieży przez dłuższy czas, a także nadaje jej elastyczność i wytrzymałość. Dzięki temu kombinezon jest odporny na trudne warunki środowiska przemysłowego oraz zapewnia niezmienną ochronę i bezpieczeństwo.
Kombinezon z kapturem zaprojektowano tak, aby można go było nosić na uprzęży pełnej. Posiada kilka punktów dostępu dzięki czterem rękawom do klamer typu D, które są przymocowane do kombinezonu: po jednym z przodu i z tyłu oraz po obu bokach. Na przesuniętym zamku błyskawicznym znajduje się przedni rękaw do klamry typu D do połączenia z przodu. Dodatkowe zalety to szyte szwy bez dodatku silikonu, elastyczne mankiety rękawów i nogawek, ściągacz wokół otworu kaptura i w pasie, pętelki na kciuki i zamek błyskawiczny wykonane z materiału Tyvek®.
Dzięki innowacyjnej konstrukcji kombinezon Tyvek® 500 HP model TY178 stanowi niezbędne rozwiązanie w wielu niebezpiecznych środowiskach podczas pracy na wysokości, m.in. w budownictwie, zakładach użyteczności publicznej, elektrowniach wiatrowych i transporcie, a także podczas prac konserwacyjnych, czyszczenia i malowania.
Z punktu widzenia firmy MSA kombinezon DuPont™ Tyvek® 500 HP model TY178 jest korzystny dla użytkowników, którzy zainwestowali w wysokiej jakości uprząż pełną, ponieważ zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed zagrożeniami chemicznymi bez uszczerbku dla integralności uprzęży.
Dennis Capizzi, Senior Industrial Marketing Manager & NNA CX Leader w firmie MSA, wyjaśnia: - Z naszego doświadczenia wynika, że klienci często kupują tanie uprzęże, ponieważ wiedzą, że szybko się zabrudzą lub ulegną zniszczeniu. Traktują je więc jak sprzęt jednorazowego użytku. Dziś mogą uzasadnić inwestycję w wysokiej jakości uprzęże o lepszej konstrukcji, które będą służyć dłużej, wiedząc, że są chronione przez kombinezon DuPont™ Tyvek® 500 HP zapewniający lepszą ochronę i większy zwrot z inwestycji.
Dennis Capizzi, Senior Industrial Marketing Manager & NNA CX Leader, MSA
Dla firmy DuPont nowy kombinezon Tyvek® 500 HP stanowi kolejny kamień milowy: udane wdrożenie kombinezonu, który zabezpiecza przed różnymi zagrożeniami i oferuje użytkownikom liczne korzyści.
Konstrukcja kombinezonu Tyvek® 500 HP model TY178 umożliwia łatwy dostęp do wszystkich klamer typu D bez konieczności wcześniejszego zdejmowania lub dopasowywania odzieży ochronnej. Oznacza to, że czas zakładania i użytkowania może zostać znacznie skrócony, co przełoży się na większą wydajność i pozwoli pracownikom skupić się na wykonywanych zadaniach bez zakłóceń. Pomagając wydłużyć żywotność uprzęży pełnych, nowy kombinezon pozwala także ograniczyć potrzebę konserwacji uprzęży i częstotliwość jej wymiany, co przekłada się na mniejszą ilość odpadów i niższe koszty długoterminowe.
Figen Ersezer z DuPont podsumowuje: - Dzięki konsultacjom z firmą MSA mogliśmy lepiej zrozumieć specyficzne wymagania użytkowników uprzęży pełnej i określić czynniki różnicujące wydajność podczas projektowania odzieży kompatybilnej z takimi uprzężami. Wierzymy, że nasze wspólne wysiłki mogą przynieść naszym klientom wymierne korzyści i sprawić, że w przyszłości łatwiej będzie spełniać wymagania dotyczące ochrony przed upadkiem oraz przed substancjami chemicznymi.