Dzięki kombinezonom DuPont™ Tyvek® ochrona zdrowia pracowników w hucie stali Severfield nie stanowi problemu

Studium przypadku
Studium przypadku
Dzięki kombinezonom DuPont™ Tyvek® ochrona zdrowia pracowników w hucie stali Severfield nie stanowi problemu
 
 
 

Kombinezon jest wygodny, nie powoduje nadmiernego pocenia i nie ulega rozdarciu. Lakiernicy nie chcą nosić niczego innego – powiedział Shaun Watson, kierownik magazynu, Severfield UK Ltd.

 

 

 

Severfield plc jest największym specjalistą w dziedzinie stali konstrukcyjnych w Wielkiej Brytanii. Każdego tygodnia zakład Dalton w North Yorkshire przetwarza do 1000 ton stali przeznaczonej do realizacji projektów na terenie kraju. Wśród wielu znanych budynków wybudowanych z użyciem stali wyprodukowanej w Severfield jest wieżowiec The Shard, centrum wystawowe The Excel i kort centralny Wimbledonu. Kiedy w zakładzie pojawiło się zapotrzebowanie na lekki  kombinezon ochronny zapewniający komfort pracy podczas 10-godzinnej zmiany, lakiernicy zwrócili się do DuPont Personal Protection.

 
 
 
 
 
 

Proces produkcji

Zakład Dalton, dawna baza RAF-u, stanowi połowę brytyjskiego oddziału Severfield i uzupełnia działalność  produkcyjną zakładu Lostock położonego niedaleko Manchesteru. Zakład w North Yorkshire rozciąga się na ponad 55 akrach. Na  jego terenie znajduje się dziesięć najnowocześniejszych linii do obróbki stali, obejmujących spawanie i cięcie. Ostatnim etapem produkcji przed wysyłką wyrobu finalnego na plac budowy jest lakierowanie i powlekanie.

Proces wykończenia rozpoczyna się od ważących do 24 ton profili stalowych, które trafiają na jedną z dziesięciu ogromnych linii do cięcia, piaskowania, platerowania i na końcu lakierowania. Profile ze stali konstrukcyjnej często muszą być dostarczone do klienta w ciągu 48 godzin, co wiąże się z długimi zmianami pracy. W Severfield pracownicy dziennej zmiany pracują w godzinach od 7:00 do 17:30, po czym po półtorej godzinie odpoczynku rozpoczyna się nocna zmiana, która maluje od 19:00 do 7:00.

W kolejnym etapie powierzchnie stalowe są pokrywane farbą podkładową na bazie cynku w celu ochrony przed korozją podczas przechowywania na zewnątrz. Warstwa podkładowa zapewnia również przyczepność kolejnym powłokom nakładanym na kolejnych liniach.

Następnie powierzchnie stalowe zabezpiecza się ogniochronną farbą pęczniejącą. Jest to proces mający krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa, dlatego nakładanie powłoki musi być dokładne i precyzyjne. W przypadku pożaru powłoka zapewnia do 120 minut czasu, zanim metalowa konstrukcja budynku zacznie się odkształcać. Dzięki temu osoby przebywające w budynku zyskują czas na ewakuację, a straż pożarna czas na przybycie i akcję ratunkową.

Po obróbce służącej zabezpieczeniu przed ogniem stal jest pokrywana kolejną powłoką: warstwą ochronną, jeśli konstrukcja jest narażona na działanie warunków atmosferycznych, bądź nakłada się kolorową powłokę, jeśli architekt wskazał konkretną barwę. Zanim wyrób finalny trafi na rampę i zostanie wysłany do klienta na stal nakładany jest ochronny środek uszczelniający.

 
 
 

Tyvek® proteccts steelworkers from particulate hazards due to painting and spraying

 
 
 

Wyzwania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Lakierowanie stwarza zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Jest to środowisko pracy, w którym lakiernicy są narażeni na działanie potencjalnie niebezpiecznych oparów rozpuszczalników zawartych w farbach, np. izocyjanianów. Kontakt farby ze skórą może powodować podrażnienia, w tym zapalenie skóry.

Lakiernicy podczas długich, obciążających fizycznie zmian, wykonują pracę, która wymaga zachowania szczególnej uwagi. Wyroby stalowe przemieszczają się w ciągu technologicznym i pracownicy muszą starannie nakładać poszczególne powłoki, aby produkt został prawidłowo wykończony. Pracownicy mają do czynienia z ogromnymi profilami stalowymi, które osiągają długość do 24 metrów, a ich wykończenie czasem wymaga zastosowania kilku powłok i dużej koncentracji, aby spełnić wymagania klienta.

W przeszłości lakiernicy narzekali, że kombinezony utrudniają pracę i ograniczają swobodę ruchów. Graham Hall, który opiekuje się zespołem lakierników w hucie Severfield, mówi: - Używaliśmy różnych typów kombinezonów i produkty niektórych marek były po prostu zbyt ciężkie lub mało przewiewne.

Shaun Watson, który jest kierownikiem magazynu i nadzoruje zakup środków ochrony indywidualnej, zwrócił się do DuPont, aby firma dostarczyła kombinezony ochronne dla lakierników. Według Shauna oprócz właściwości ochronnych ważny jest również komfort i ergonomiczna konstrukcja odzieży.

Długoterminowe rozwiązania

Po konsultacji mającej na celu poznanie potrzeb lakierników w hucie Severfield, firma DuPont zaleciła lekki, wytrzymały i wygodny kombinezon DuPont™  Tyvek® 500 Xpert. Materiał Tyvek®, z którego wykonany jest kombinezon, produkuje się z polietylenu  o dużej gęstości (HDPE). W konstrukcji kombinezonu zastosowano rozwiązania zapobiegające zanieczyszczeniu skóry przez szkodliwe substancje zawarte w farbach, m.in. elastyczne mankiety rękawów i gumkę wokół otworu kaptura, aby kombinezon był dobrze dopasowany. Zaletą kombinezonu jest także duży suwak, dzięki któremu zamek błyskawiczny można łatwo zasunąć, nawet  jeśli pracownik nosi rękawice. Co ważne dla Grahama i jego zespołu,  Tyvek® 500 Xpert jest elastyczny i umożliwia swobodne poruszanie się podczas pracy.

Na prośbę Shaun’a lakiernicy wypróbowali kombinezony  Tyvek® 500 Xpert. Ich opinie były jednoznaczne.

- Kombinezonów  Tyvek® 500 Xpert używamy od prawie 20 lat – powiedział Shaun.  Kombinezon jest wygodny, nie powoduje nadmiernego pocenia i nie ulega rozdarciu. Otrzymaliśmy informację zwrotną od lakierników. Nie chcą nosić niczego innego – dodał.

Ta opinia znajduje potwierdzenie w rozmowach z lakiernikami. Jeden z nich powiedział: - Pracowałem w czterech lub pięciu różnych lakierniach i kombinezony DuPont™ Tyvek® są zawsze najlepsze.

Współpraca firmy DuPont z hutą Severfield trwa i proaktywnie wspiera pozytywne podejście zarówno zarządu huty, jak i 400 pracowników do  kwestii zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Ich zaangażowanie jest widoczne: Severfield posiada certyfikat OHSAS 18001 i ISO 14001, a także zdobył złote nagrody przyznane przez Brytyjską Radę Bezpieczeństwa (British Safety Council) i RoSPA. Dla Shauna Watsona relacje z firmą DuPont są niezbędne do utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa. - Polegamy na opinii firmy DuPont w sprawie środków ochrony indywidualnej, jeśli pracownicy mają do czynienia na przykład z nową farbą lub substancją chemiczną. DuPont prowadzi również szkolenia i udziela porady, jak należy prawidłowo używać kombinezonów  Tyvek® 500 Xpert, dzięki czemu nowi i obecni pracownicy czerpią pełne korzyści ze stosowania odzieży - powiedział Shaun Watson.

Dobre zdrowie i bezpieczeństwo pracowników sprzyjają rozwojowi biznesu. Dzięki odzieży ochronnej  Tyvek® 500 Xpert lakiernicy Severfield mogą bezpiecznie pracować i mają swój wkład w powstawanie wytrzymałych  i spektakularnych  budynków w Wielkiej Brytanii.

 
 
 

 Przeglądaj dane techniczne, filmy, seminaria internetowe i studia przypadków dotyczące środków ochrony indywidualnej DuPont
Biblioteka zasobów

Znajdź dane techniczne, filmy, seminaria internetowe i studia przypadków dotyczące środków ochrony indywidualnej DuPont tutaj.

Dowiedz się, gdzie kupić produkty DuPont
Gdzie kupić