ELAN stawia na bezpieczeństwo i wybiera produkty DuPont™ Tyvek®

Studium przypadku
Studium przypadku
ELAN stawia na bezpieczeństwo i wybiera produkty DuPont™ Tyvek®
Wyróżnione marki
 
 
 
 
 
 

Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy to dla nas sprawa najwyższej wagi - mówi Igor Zupan, dyrektor ds. badań i rozwoju w dziale energetyki wiatrowej w spółce ELAN.

ELAN to słoweńskie przedsiębiorstwo znane przede wszystkim z produkcji sprzętu narciarskiego, które zdobyło pozycję światowego lidera, wprowadzając na rynek rewolucyjne narty taliowane, na których jeden z najlepszych narciarzy alpejskich wszechczasów, Ingemar Stenmark, wywalczył rekordową liczbę zwycięstw w Pucharze Świata. Spółka ELAN dwukrotnie (w 2012 r. i w 2015 r.) została uznana przez Plus X Award za najbardziej innowacyjną markę sportową na świecie. Obecnie ma status globalnej marki wyspecjalizowanej w produkcji jachtów żaglowych oraz sprzętu do sportów technicznych oraz odnotowuje przychody rzędu 85 mln EUR i zatrudnia ponad 800 pracowników. ELAN to także jeden z największych i najsilniejszych na rynku producentów zaawansowanych technologicznie komponentów kompozytowych przeznaczonych do zastosowań w sektorze energetyki wiatrowej. Ponadto pełni rolę kluczowego dostawcy i partnera w dziedzinie badań i rozwoju świadczącego usługi na rzecz działu morskiej energetyki wiatrowej w spółce Siemens Gamesa.

 
 
 

Dział energetyki wiatrowej

Co tydzień zakład ELAN opuszczają 2–3 obudowy turbin wiatrowych, z których każda ma długość 12 metrów, średnicę 6 metrów i wagę około 9 ton. Do przewiezienia wszystkich elementów pojedynczej obudowy potrzeba aż czterech ciężarówek. Mniej więcej 10 razy w roku następuje częściowe zamknięcie autostrady w związku z procesem załadunku na ciężarówki obudów trzpieni mających od 50 do 100 metrów długości. ELAN w skali roku produkuje ponad 10 tys. segmentów nasad do łopat wirników. Każdy taki segment utworzony jest z 70–90 warstw włókna szklanego. Gotowe segmenty są następnie przewożone do rozmieszczonych w różnych krajach zakładów produkujących łopaty wirników (m.in. w Danii, Anglii, Chinach i Maroko).

Produkcja kompozytów

Strefa produkcyjna działu energetyki wiatrowej w ELAN zajmuje ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Zakład położony jest w miejscowości Begunje na Gorenjskem, z której rozpościera się wspaniały widok na słoweńskie Alpy. Produkcja kompozytów to proces wymagający uwagi ze strony wszystkich zaangażowanych w niego pracowników. Prawidłowe działanie poszczególnych elementów kompozytowych zależy bowiem od nadania im odpowiednich właściwości mechanicznych, co osiąga się w trakcie impregnowania żywicą poszczególnych arkuszy włókna. Ręczne laminowanie żywicą przy użyciu pędzla lub wałka jest najbardziej popularną techniką impregnacji, ponieważ nie wymaga dużej ilości sprzętu. W ELAN technikę tę stosuje się jednak tylko przy produkcji segmentów nasady łopaty wirnika. Aby zminimalizować bezpośrednią ekspozycję pracowników na substancje żywiczne, ELAN ciągle udoskonala technologię przemysłowej infuzji żywicy w formach zamkniętych. W przypadku kompozytowych części obudowy turbiny wiatrowej w ELAN stosuje się natomiast żywicę poliestrową, przy której może dochodzić do emisji lotnych związków organicznych. Z tego też względu od wielu lat w ELAN używa się zdrowszej dla pracowników i bardziej przyjaznej środowisku technologii infuzji próżniowej.

Przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników

Podczas produkcji kompozytów pracownicy narażeni są na kontakt z substancjami żywicznymi, aerozolami przeznaczonymi do suchego laminowania włókna i pyłami z włókna szklanego powstającymi na etapie prac wykończeniowych. Ponadto wszystkie istotniejsze składniki produktów kompozytowych zawierają substancje drażniące i alergeny zawodowe. Narażenie skóry na kontakt z włóknem szklanym może również prowadzić do jej podrażnień.  Osoby pracujące w takim środowisku muszą mieć zatem zapewnione odpowiednie ubranie chroniące ich przed takimi podrażnieniami i działaniem alergenów. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy to dla nas sprawa najwyższej wagi — zapewnia Igor Zupan, dyrektor ds. badań i rozwoju w dziale energetyki wiatrowej w spółce ELAN.

 
 
 
 
 
 

Rozwiązania z oferty DuPont

W trosce o bezpieczeństwo swoich pracowników ELAN na bieżąco starannie analizuje karty charakterystyk substancji niebezpiecznych (MSDS) dotyczące produktów używanych przez ELAN. Ponadto regularnie przeprowadza oceny zagrożenia i ryzyka w miejscu pracy oraz podejmuje odpowiednie działania w celu kontrolowania poziomu narażenia na zagrożenie. Równocześnie dba o zapewnienie pracownikom najlepszych, dopasowanych do ich potrzeb ubrań ochronnych. Wszystkie wspomniane wymogi spełniają kombinezony ochronne DuPont™ Tyvek® 600 Plus i DuPont™ Tyvek® 500 Xpert. Jak wyjaśnia Igor Zupan, głównymi przesłankami współpracy ELAN z firmą DuPont są także: „specjalistyczna wiedza techniczna, rozległa wiedza ogólna, odpowiednio przygotowane szkolenia oraz przydatne wskazówki, jak bezpiecznie zakładać i zdejmować produkowaną przez DuPont odzież ochronną”. Zupan dodaje, że DuPont to uznany na świecie producent odzieży ochronnej, na której jakości można zawsze polegać. „Produkowane przez DuPont certyfikowane kombinezony spełniają wymogi przepisów prawa europejskiego. Pracownicy, którzy przez prawie całą swoją zmianę pracują w kombinezonach ochronnych Tyvek®, są z nich zadowoleni, co jest z kolei dla kierownictwa ELAN jednym z najważniejszych kryteriów sukcesu”. Zdaniem Branki Abram, specjalistki od laminowania  elementów obudów, wygodny kombinezon Tyvek® chroni jej skórę przed lepkimi substancjami, na kontakt z którymi jest narażona w czasie pracy.

 
 
 
 
 
 

Długoterminowa współpraca

Współpraca ELAN i DuPont sięga roku 2010, kiedy to pracownicy ELAN zaczęli używać kombinezonów DuPont™ Tyvek®.  W wyniku zadowolenia pracowników z zastosowanego w kombinezonach materiału oraz z zapewnianego poziomu ochrony w 2011 r. spółka ELAN wyposażyła swoich pracowników w akcesoria DuPont takie jak zarękawek DuPont™ Tyvek® 500 model PS32LA i niskie osłony na obuwie DuPont™ Tyvek® 500 model POS0, a w 2013 r. w spodnie DuPont™ Tyvek® 500. Dzięki stałej współpracy z DuPont, ELAN może zapewnić swoim pracownikom bezpieczne środowisko pracy.

 
 
 

Znajdź najbardziej odpowiedni produkt ochronny dla swojego zastosowania lub sektora dzięki DuPont ™ SafeSPEC ™
SafeSPEC™

Znajdź najbardziej odpowiedni produkt ochronny do swojej pracy z SafeSPEC ™.

 Przeglądaj dane techniczne, filmy, seminaria internetowe i studia przypadków dotyczące środków ochrony indywidualnej DuPont
Biblioteka zasobów

Znajdź dane techniczne, filmy, seminaria internetowe i studia przypadków dotyczące środków ochrony indywidualnej DuPont tutaj.

Dowiedz się, gdzie kupić produkty DuPont
Gdzie kupić