NOMEX® - OCHRONA PRZED ZAGROŻENIEM TERMICZNYM SPOWODOWANYM ŁUKIEM ELEKTRYCZNYM

 
 
 

Zagrożenia elektryczne vs. ochrona przed zagrożeniem spowodowanym łukiem elektrycznym

Łuk elektryczny stanowi potencjalnie śmiertelne zagrożenie, na które niektórzy pracownicy są narażeni na co dzień. Odzież wykonana z włókna DuPont™ Nomex® pomaga pracodawcom skutecznie chronić zdrowie i życie swoich pracowników.

Łuk elektryczny to nieprzerwane wyładowanie elektryczne prądu o wysokim natężeniu zachodzące pomiędzy elektrodami. Zjawisku temu towarzyszy błysk i bardzo wysoka temperatura. Łuk elektryczny wytwarza gorącą falę uderzeniową, która stanowi poważne (potencjalnie śmiertelne) zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu z powodu ryzyka poważnych oparzeń ciała spowodowanych przez wysoką temperaturę.

Włókno DuPont™ Nomex®  jest niepalne, nie topi się, nie kapie i nie podtrzymuje palenia w powietrzu. W efekcie doskonale zabezpiecza przed skutkami powstania łuku elektrycznego. Właściwości ochronne odzieży wykonanej z włókna Nomex® nie zmieniają wraz z upływem czasu ani po praniu.

Pod wpływem działania wysokiej temperatury emitowanej przez łuk elektryczny, włókno Nomex® zwęgla się i zwiększa swoją objętość. Wzmacnia to barierę ochronną między źródłem ciepła a powierzchnią ciała użytkownika i w ten sposób pomaga zminimalizować ryzyko poparzenia.

Firma DuPont udoskonala właściwości ochronne tkanin wykonanych z włókna Nomex® w zakresie zabezpieczenia przed cieplnymi skutkami działania łuku elektrycznego. W naszym Europejskim Centrum Technicznym w Szwajcarii na aparaturze DuPont™ Arc-Man® w kontrolowanym środowisku przeprowadzamy testy w warunkach otwartego łuku elektrycznego. Testy umożliwiają producentom ocenę i porównanie skuteczności ich tkanin i elementów odzieży w  niekorzystnych warunkach.  

Aby wesprzeć działania, jakie DuPont podejmuje w dziedzinie ochrony przed skutkami cieplnymi oddziaływania łuku elektrycznego, zespół naszych specjalistów wraz z niezależnymi ekspertami spoza firmy DuPont, opracował DuPont™ Arc-Guide. Jest to nowatorskie narzędzie, które ułatwia poznanie, ocenę i złagodzenie skutków wystąpienia łuku elektrycznego.

 
 
 

PRODUKTY I USŁUGI FIRMY DUPONT

APARATURA ARC-MAN®

Dowiedz się więcej

NOMEX® - OCHRONA PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU PRZED CZYNNIKAMI TERMICZNYMI

Dowiedz się więcej
 
 
 

INFORMACJE I IDEE

Nomex® i wytrzymałość

Odzież wykonana z tworzywa Nomex® od lat pomaga chronić strażaków. Ciągłe i wyczerpujące testy dowodzą, że jest ona niezrównana, jeśli chodzi o zachowywanie właściwości ognioodpornych.

Niższe łączne koszty użytkowania włókien Nomex®

Strażacy muszą być w stanie zoptymalizować budżet pod kątem skuteczności, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Od lat włókna DuPont™ Nomex® zapewniają długotrwałą ochronę i pozwalają ograniczyć koszty naprawy oraz konserwacji.

Nomex® do ochrony przed przegrzaniem ciała

Przegrzanie ciała jest niebezpieczne w każdej sytuacji, jednak dla strażaków może być szczególnie groźne. Statystyki pokazują, że to najważniejsza przyczyna ich obrażeń. Włókno Nomex® pomaga uniknąć takiego ryzyka dzięki doskonałemu przepuszczaniu powietrza.

 
 
 

SafeSPEC_Logo
SafeSPEC™

Znajdź odpowiedni produkt ochronny do swojej pracy w narzędziu SafeSPEC™.

DPT19_25132_US_resource_library_120x120px.gif
Biblioteka zasobów

Tutaj znajdziesz dane techniczne, filmy, webinary i analizy przypadków dotyczące ŚOI firmy DuPont

dpt19_25132_us_where_to_buy_120x120px.gif
Gdzie kupić