Nomex® Nano Flex:Wypróbowana i przetestowana ochrona dla strażaków

 
 
 
 
 
 

Pożarnictwo wymaga tworzenia innowacyjnych materiałów w celu lepszej ochrony ratowników pierwszej pomocy.DuPont™ Nomex® Nano Flex nie jest tu wyjątkiem.Jest cienki, lekki, rozciągliwy i stanowi doskonałą barierę dla cząstek stałych w systemach odzieży ochronnej.

Nomex® Nano Flex jest elastyczną włókniną wykonaną z submikronowych, ciągłych i z natury trudnopalnych włókien zapewniających:

 
 
 

DPT_Nomex_US-Refresh-Low-111_Image-2_120x120px.jpg
Wysoki stopień izolacji od ciepła i niską przewodność cieplną
DPT_Nomex_US-Refresh-Low-111_Image-3_120x120px.jpg
Wysoką skuteczność filtracji i zdolność do blokowania cząstek stałych
DPT_Nomex_US-Refresh-Low-111_Image-4_120x120px.jpg
Wysoką oddychalność i komfort
 
 
 

Nomex® Nano Flex zapewnia dobrą ochronę przed cząsteczkami dymu.Testy wykazały, że kaptury i elementy*, w których zastosowano Nomex® Nano Flex, oferowały skuteczność blokowania cząstek na poziomie 99%, co jest 4 razy lepszym wynikiem niż w przypadku konwencjonalnych kapturów, nawet po 150 praniach.
* 6.5 OSY Nomex® / 0.8 OSY Nomex® Nano Flex / 6.5 OSY Nomex®

Przeprowadzono dodatkowe testy tych kapturów, aby wyeliminować obawy o ich trwałość na przestrzeni czasu przy regularnym użytkowaniu.

Wyniki testów po 9 miesiącach użytkowania

Po 9 miesiącach regularnego używania podczas gaszenia pożarów kaptury wróciły do naszego centrum na testy.Kaptury były w stanie nienaruszonym, wykazywały jedynie niewielkie ślady zużycia, co oznacza, że Nomex® Nano Flex zachowuje zdolność blokowania cząsteczek, nawet po 9 miesiącach regularnego użytkowania!

Wyniki testów po 250 założeniach i zdjęciach

By dokładniej sprawdzić trwałość kapturów, w dwóch lokalnych posterunkach straży pożarnej przeprowadzono test 250 założeń i zdjęć. Do testu użyto kapturów trzech różnych producentów o różnej budowie — z pikowaniem i bez.Każdy test polegał na wykonaniu 250 cykli zakładania i zdejmowania, a następnie jednego prania zgodnie z zaleceniami normy NFPA 1851 i zalecanego prania i 10 cykli suszenia.Pomimo tych czynników, kaptury zachowały swoje właściwości ochronne.

Wyniki testów po praniu osadów z dymu
Na podstawie analizy przypadku kapturów Nomex® Nano Flex udzielono odpowiedzi na następujące pytania:

Przypadek 1:Czy mycie usuwa cząstki stałe z warstwy ochronnej kapturów?
Przypadek 2:Czy w kapturach wykonanych z materiału Nomex® Nano Flex mogą występować pewne niebezpieczne substancje chemiczne w normalnych warunkach w terenie, gdy nie występuje ogień, po normalnym użytkowaniu i upraniu.

Przypadek 1 — wzrokowa kontrola przed praniem i po praniu
Sytuacja:Prototypowy kaptur wykonany z materiału z Nomex® Nano Flex był noszony w akademii strażackiej podczas 40-minutowych ćwiczeń obejmujących zdarzenia rozgorzenia (flashover), a następnie wysłany do DuPont™ w celu sprawdzenia.  

Wyniki:Poniżej pokazano zdjęcia w 5-krotnym powiększeniu próbek materiału pobranych z kaptura przed praniem i po praniu.

 
 
 

Zewnętrzna warstwa otrzymanego kaptura
Zewnętrzna warstwa otrzymanego kaptura
Zewnętrzna warstwa kaptura po praniu
Zewnętrzna warstwa kaptura po praniu
Otrzymana powłoka Nomex® Nano Flex chroniąca przed cząstkami stałymi
Otrzymana powłoka Nomex® Nano Flex chroniąca przed cząstkami stałymi
Powłoka Nomex® Nano Flex chroniąca przed cząstkami stałymi po praniu
Powłoka Nomex® Nano Flex chroniąca przed cząstkami stałymi po praniu
 
 
 

Przypadek 2 – Analiza kapturów blokujących przepływ cząstek stałych pod kątem obecności 12 związków chemicznych
Sytuacja:Trzy dostępne na rynku kaptury z włóknem Nomex® Nano Flex były używane i prane przez zawodowych strażaków przez ~9 miesięcy, a następnie zostały wysłane do firmy DuPont™ do analizy.

Wyniki:Próbki z tych kapturów zostały przeanalizowane pod kątem czynników chemicznych, na które często narażeni są strażacy1; wyniki przedstawiono poniżej.

 
 
 
 
 
 

Ogólnie rzecz biorąc, technologia ta ma na celu zmniejszenie narażenia strażaków na działanie cząsteczek stałych i przepuszczenie jak największej ilości wilgoci i powietrza w celu poprawy komfortu i zminimalizowania stresu cieplnego.

Kaptury z włóknem Nomex® Nano Flex można kupić tutaj:

 
 
 

Alpex Protection

Parc d'activités Stelytec Zone B8
F-42400 SAINT-CHAMOND
France
+33 (0)4 77 53 88 56
www.alpex.fr/home

Alpex Protection
Bristol Uniforms Ltd

Wathen Street Staple Hill
Bristol BS 16 5LL
United Kingdom
+44 117 956 31 01
enquiries@bristoluniforms.co.uk
www.bristol-uniforms.com

Bristol Uniforms Ltd
Fuchshuber Techno-Tex GmbH

Wilhelmstrasse 160-164
BSU Gewerbepark 72805 Lichtenstein
Germany
+49 71 29 69 15-0
info@fttex.com
www.fttex.com

Fuchshuber Techno-Tex GmbH
PGI Safety Ltd

Unit 5, Albert Edwards House,
The Pavilions, Preston, PR2 2YB, United Kingdom
+44 (0)1772 379949
info@pgi-safety.com
www.pgi-inc.com

PGI Safety Ltd
HUBERT SCHMITZ GmbH S-GARD® Schutzkleidung

Aphovener Straße 75-77
52525 Heinsberg
Germany
+49 2452 9909-30
bruno.schmitz@s-gard.de
www.s-gard.de

HUBERT SCHMITZ GmbH S-GARD® Schutzkleidung
Viking Life-Saving Equipment A/S

Saedding Ringvej P.O. Box 3060
6710 Esbjerg V
Denmark
+45 76 11 81 00
viking@viking-life.com
www.viking-life.com

Viking Life-Saving Equipment A/S
Heinrich Vorndamme O.H.G.

Teichweg 6 Postfach 2355
32805 Horn-Bad Meinberg
Germany
+49 52 34 89 66 0
info@isotemp.de
www.isotemp.de

Heinrich Vorndamme O.H.G.
 
 
 

Wyłączenie odpowiedzialności:DuPont jest producentem włókna Nomex® Nano Flex, ale nie jest projektantem ani producentem kapturów strażackich.Niniejsze informacje są zgodne z naszą aktualną wiedzą na temat kapturów strażackich i mogą ulegać zmianom w miarę pojawiania się nowych danych.Użytkownik jest odpowiedzialny za zbadanie innych źródeł informacji na ten temat, które w bardziej odpowiedni sposób odnoszą się do konkretnego produktu i jego przeznaczenia.

Charakter pożarów może być bardzo różny.W związku z tym trudno jest uwzględnić dane odpowiadające wszystkim możliwym pozostałościom chemicznym ze strażackich środków ochrony indywidualnej, w tym kapturów zapewniających barierę ochronną przed cząstkami.Rodzaje i poziomy zanieczyszczeń w zabrudzonym kapturze mogą się znacznie różnić.Warunki opisane w tych analizach przypadków nie zawsze odpowiadają warunkom spotykanych w rzeczywistych sytuacjach.

Stale poszukujemy wytycznych w ramach projektu NFPA „How Clean is Clean”, by określić, co jest potrzebne do odpowiedniego czyszczenia środków ochrony indywidualnej.

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszelkie interpretacje danych testowych dostarczonych przez firmę DuPont i zawartych w niniejszym materiale oraz za wszelkie wnioski i implikacje dotyczące związku pomiędzy danymi testowymi a rzeczywistymi zdarzeniami pożarowymi.PONIEWAŻ NIE JESTEŚMY W STANIE KONTROLOWAĆ WARUNKÓW UŻYTKOWANIA, DUPONT NIE UDZIELA GWARANCJI PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ ANI PRZYDATNOŚCI DO OKREŚLONEGO ZASTOSOWANIA I NIE PONOSI ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI W ZWIĄZKU Z JAKIMKOLWIEK WYKORZYSTANIEM TYCH INFORMACJI.Informacje te nie nadają się do wykorzystywania przez użytkownika ani inne osoby w reklamie, promocji, publikacji ani do żadnych innych celów komercyjnych. Nie uprawniają one również do występowania w sprawie lub sugerowania naruszenia jakichkolwiek istniejących znaków towarowych lub patentów.