Nomex® pozwala pracownikowi rafinerii przeżyć wybuch ognia

 
 
 
Application
Nomex® pozwala pracownikowi rafinerii przeżyć wybuch ognia | DuPont USA
DPS_Nomex_Industrial_Refinery
 
 
 

Kiedy Marvin Staben, pracownik Colorado Refining Company, ubierał się do pracy w pewien mroźny zimowy poranek, nie miał pojęcia, że jego kombinezon i płaszcz wykonane z materiału DuPont™ Nomex® uratują mu tego dnia życie.

Po przyjściu do pracy Marvin przechodził za wielkim pionowym zbiornikiem o pojemności 18 900 litrów, kiedy kątem oka dostrzegł wybuch.Obłok łatwopalnego oparu zapalił się od nieznanego źródła, w ułamku sekundy otaczając Marvina płomieniami.

„Po prostu zamknąłem oczy i zacząłem biec”, wspomina.„Po mniej więcej pięciu krokach zatrzymałem i otworzyłem oczy, ale dookoła widziałem tylko płomienie“. Marvin zamknął oczy i biegł dalej.

„Pomyślałem: Jak daleko mam jeszcze biec? Spadłem z 40-centymetrowej półki i toczyłem się po ziemi, aż poczułem chłodne powietrze”.

Inny pracownik dostrzegł Marvina uciekającego przed ogniem i krzyknął, żeby nie przestawał się toczyć.Po dalszych trzech obrotach, kiedy Marvin był już około 10 metrów od miejsca wybuchu, kolega wyciągnął go z ognia.

Marvin mógł zostać śmiertelnie poparzony, ale doznał tylko poparzeń pierwszego i drugiego stopnia na twarzy i szyi.Uratowanie życia zawdzięcza odzieży ochronnej wykonanej z ognioodpornego włókna Nomex®, które nie pali się, nie topi ani nie kapie pod wpływem wysokiej temperatury.Zapewnia użytkownikowi skuteczną osłonę przed ogniem, a właściwości te wynikają ze struktury chemicznej samego włókna, a nie zewnętrznej impregnacji.Odporność materiału Nomex® na płomienie nie słabnie w wyniku prania ani eksploatacji.

Nomex® jest używany przez służby ratownicze, pracowników branży elektrycznej, kierowców wyścigowych, personel wojskowy i pracowników rafinerii.W spółce Colorado Refining odzież ochronna Nomex® jest obowiązkowym wyposażeniem wszystkich pracowników od 1979 r.

„Zapewniamy wszystkim pracownikom trzy kombinezony, kurtkę, pikowaną podpinkę oraz wkładkę pod kask wykonane z materiału Nomex®”, mówi Mike Mathews, kierownik ds. BHP w Colorado Refining.„Kiedy nasz program Nomex® zapobiega nawet jednemu ciężkiemu wypadkowi, tak jak w przypadku Marvina Stabena, jego koszt zwraca się z nawiązką”.

W chwili wybuchu Marvin miał na sobie firmową odzież ochronną wykonaną z włókna Nomex® założoną na ocieplane kalesony, spodnie dresowe, flanelową koszulę i poliestrową bluzę z kapturem naciągniętym na kask.

„Temperatura ognia była bardzo wysoka, bo moje ubranie od pasa w dół, pod kombinezonem, było zwęglone”, wspomina Marvin.„W tylnej kieszeni spodni miałem gumowe rękawice, które całkowicie się stopiły.A kaptur bluzy po prostu wyparował”.

„Miałem ogromne szczęście.Całe moje życie mogło się całkowicie zmienić w ciągu tych kilku sekund”, mówi dalej Marvin.„Wiem, że gdyby nie Nomex®, prawdopodobnie by mnie tu nie było”.