Tyvek® FireCurb™ jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i trwałość w nowym Centrum Hotelowym i Kongresowym Lerkendal

Studium przypadku
 
 
 
Studium przypadku
Centrum Hotelowe i Kongresowe Lerkendal – DuPont™ Tyvek®

Zainstalowano 12 000 metrów kwadratowych membrany DuPont™ Tyvek® FireCurb™ o ograniczonej palności w formie paneli wyprodukowanych poza obiektem. Stanowią one część zewnętrznej przegrody nowego 400-pokojowego Hotelu Lerkendal w Norwegii. Zdjęcia udostępnione za zgodą Isola, wszelkie prawa zastrzeżone.

 
 
 

Budowa imponującego hotelu Lerkendal w kompleksie stadionowym Lerkendal w Trondheim (Norwegia) wymaga osiągnięcia ambitnych celów, które wpisują się w tradycje związane z klubem piłkarskim Rosenborg Trondheim, który na tym stadionie rozgrywa mecze domowe. Ten 20-piętrowy budynek, o powierzchni 35 000 metrów kwadratowych i wysokości 75 metrów, obejmuje 400 pokoi hotelowych, a także najnowocześniejsze powierzchnie rekreacyjne i konferencyjne. Spełnia też najwyższe standardy w dziedzinie bezpieczeństwa, wydajności i ekologii. Hotel ten ma być najbardziej efektywnym energetycznie hotelem na świecie.

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Voll (współpracujące z wykonawcą Hent AS i konsultantami ds. energii Rambøll), nowy budynek będzie oszczędzał energię zarówno w sposób bierny, za pomocą elementów strukturalnych, takich jak optymalna wiatroszczelność (0,4 h-1 – Wartość współczynnika U dla ścian: 0,15 W/m2K – jak i w sposób aktywny: wykorzystując solarne podgrzewanie wody oraz energię odzyskiwaną z wind i zespołów chłodzących. Hotelowi goście będą też zachęcani do oszczędzania energii poprzez np. drobne upominki i bonusy. Pokoje hotelowe będą wypełniane stopniowo na kolejnych kondygnacjach, natomiast na niezajmowanych piętrach nie będzie występowało zużycie energii. Łączne zużycie energii zaplanowane dla hotelu wynosi maksymalnie 50 kW na metr kwadratowy rocznie, co stanowi wartość znacznie poniżej aktualnej średniej zużycia oraz wymagań zawartych w nowszych przepisach.

Ten przyszłościowy projekt wymagał specjalistycznych i innowacyjnych rozwiązań chroniących budynek, zarówno na etapie budowy, jak i po przekazaniu do użytku. Oprócz ograniczenia emisji dwutlenku węgla przy maksymalnym zwiększeniu komfortu wewnętrznego, kolejnym kluczowym czynnikiem projektowym jest oczywiście bezpieczeństwo mieszkańców – a konstrukcja to zapewnia dzięki membranie DuPont™ Tyvek® FireCurb™ (klasyfikacja ogniowa B-s1,d0 zgodnie z normą  EN13501-1).

 
 
 
 
 
 

Dzięki wsparciu firmy Isola (dystrybutor produktów DuPont™ Tyvek® na obszar Norwegii, Szwecji i Danii) na placu budowy oraz poza nim oraz za zgodą norweskich konsultantów ds. bezpieczeństwa z ramienia firmy COWI AS, w przegrodzie budowlanej zainstalowano 12 000 metrów kwadratowych membrany DuPont™ Tyvek® FireCurb™ , aby spełnić wyśrubowane wymagania dotyczące wiatroszczelności, efektywności cieplnej i kontroli wilgoci. Zastosowanie produktu DuPont ograniczy propagację płomieni w strukturze elewacji, ograniczając uszkodzenia, i może potencjalnie uratować komuś życie w razie pożaru.

Lekka, trwała i łatwa w montażu membrana DuPont™ Tyvek® FireCurb™ została zainstalowana w przegrodzie zewnętrznej w formie „opakowanych” i uszczelnionych paneli, przygotowywanych jako osobne elementy w zakładzie firmy Skanska, znajdującym się około 100 km na północ od Trondheim.

„Innowacyjna nowa membrana firmy DuPont zastosowana w tym prestiżowym obiekcie zapewnia wyższe bezpieczeństwo pożarowe przy zwiększonej efektywności cieplnej i lepszym komforcie wewnętrznym. Montaż DuPont™ Tyvek® FireCurb™ był prosty i bezproblemowy. W pełni ufamy temu produktowi” – powiedział Hans Olav Bømark z firmy Isola.

Elin Tørlen Lønvik z firmy COWI AS, występującej w roli konsultanta ds. ochrony przeciwpożarowej, stwierdził: „w analizie ryzyka dla tego projektu podkreśliliśmy, że ze względu na wysokość konstrukcji, trudno byłoby opanować i zgasić zewnętrzny pożar rozprzestrzeniający się po elewacji. Nawet jeżeli prawdopodobieństwo takiego pożaru jest niewielkie, jego konsekwencje byłyby poważne, zatem konieczne było wprowadzenie specjalnych wymagań dotyczących konstrukcji elewacji i użytych materiałów”.

Elin dodaje: „Wysokość Hotelu Lerkendal wykracza poza standardy norweskie, a aktualne przepisy nie uwzględniają całości ryzyka. Zaostrzono zatem wymagania dotyczące materiałów na fasadę, co utrudniło wybór elastycznych barier wiatrowych. Takie membrany, użyte w celu spełnienia wymagań gęstości, w pewnych okolicznościach mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pożarowe, gdyż często są wykonane z materiałów palnych, szybko płonących i wytwarzających płonące krople. Znalezienie przez wykonawcę, czyli firmę Hent AS, produktu z wymaganą dokumentacją, który mógł spełnić wszystkie kluczowe wymagania, okazało się przyjemną niespodzianką. Cieszymy się z faktu, że elastyczny materiał wiatroszczelny posiadający klasyfikację ogniową B-s1,d0 zgodnie z normą EN 13501-1 jest dostępny obecnie na rynku”.

Roboty w ramach projektu Lerkendal rozpoczęto w czerwcu 2012 roku, a hotel zamierza powitać pierwszych gości 16 maja 2014 roku, w terminie ważnego meczu rozgrywanego przez drużynę Rosenborg w dniu Święta Narodowego Norwegii.  Łączny budżet budowy wyniósł 640 milionów NOK (ok. 80 milionów EUR), a po ukończeniu hotel będzie eksploatowany przez Grupę Scandic, największą sieć hotelową w Skandynawii.