Wskazówki na temat montażu Plantex® GroundGrid®

Artykuł
Artykuł
Wskazówki na temat montażu Plantex® GroundGrid®
Wyróżnione marki
 
 
 
 
 
 

Zobacz tutaj, jak zamontować Plantex® GroundGrid®

Przygotuj: 

  • 2 do 3 pomocników
  • Metalowe słupki lub szpilki do (tymczasowego) przytwierdzenia siatki
  • Łopatę, grabie
  • Taczkę
  • Taśmę mierniczą (o długości 8 m)
  • Nóż lub nożyczki
  • Zszywacz do połączenia 2 lub większej liczby mat
  • Na dużych powierzchniach można użyć specjalnej maszyny

Siatki Plantex® GroundGrid® są dostarczane w niewielkich paczkach. Rozłóż siatkę na początku obszaru, który zostanie nią pokryty. Przymocuj jedną krawędź używając 2 lub 3 słupków (idealnie nadają się do tego pręty zbrojeniowe).

 
 
 
 
 
 

Krok 1:

Po zamocowaniu rozciągnij siatkę na maksymalną długość 8 m. Jej szerokość powinna wynosić 1,25 m.

Sprawdź, czy komórki układają się równomiernie. Teraz przytwierdź wzdłużną krawędź słupkami.

Siatkę Plantex® GroundGrid® można łatwo ciąć nożyczkami lub ostrym nożem. To pozwala przycinać ją przy drzewach lub innych przeszkodach lub dopasować do powierzchni o nieregularnym kształcie.

Siatki można kłaść jedna przy drugiej na większych powierzchniach. W tym celu należy przygotować odpowiednią liczbą słupków (4 lub 6 na siatkę). Krawędzie mat łącz na zakładkę.

Pamiętaj, że do czasu wypełnienia maty nie można po niej chodzić. Jeśli kładziesz siatkę na dużej powierzchni i używasz taczki do wypełniania oczek siatki, to zadbaj o dostęp do każdego miejsca w czasie pracy. Maty można wypełniać, kładąc jedną po drugiej, zostawiając puste oczka w pobliżu miejsca styku do chwili, gdy położysz drugą matę.

Jeśli użyjesz cięższego sprzętu np. koparki to ogranicza cię tylko długość jej wysięgnika.

 
 
 
 
 
 

Krok 2: Mocowanie do podłoża

Mat Plantex® GroundGrid® nie trzeba mocować na stałe do równego podłoża; wypełnienie i dodatkowe obciążenie unieruchomią ją w wystarczającym stopniu. Na małych zboczach warto jednak przytwierdzać maty szpilkami do podłoża na stałe w równych odstępach. Mata musi mieć w każdym miejscu kontakt z podłożem w czasie napełniania, aby nie unosiła się, a wypełnienie nie przesypywało się pod jej komórkami. Połóż słupek lub deskę na macie w czasie wypełniania i przesuwaj go w miarę postępu pracy.

 
 
 
 
 
 

Krok 3:  Wypełnianie

Wsyp kilka garści wypełnienia do otworów na każdej z krawędzi, aby unieruchomić matę. Mata musi być cały czas w kontakcie z podłożem w czasie wsypywania wypełnienia do komórek. Połóż na macie drewnianą deskę, aby mieć pewność, że mata dotyka podłoża.

Wielkość ziaren wypełnienia musi być dopasowana do rozmiaru komórek. Wsypuj wypełniacz z wysokości nie większej niż 1 m. Niezależnie od tego, czy używasz taczki czy cięższego sprzętu, nie spiesz się i sprawdź, czy wypełniacz nie „unosi” komórek.

Równomiernie rozprowadź wypełniacz po całej powierzchni i sprawdź, czy każda komórka jest całkowicie napełniona używając w tym celu łopaty lub grabi. 
Uwaga: Do napełniania komórek należy używać wyłącznie kanciastego kruszywa. Żwir groszkowy lub otoczaki możesz wykorzystać tylko do usypania ozdobnej, dociążającej warstwy zewnętrznej.

Krok 4: Wykończenie

Na matę trzeba dać materiał dociążający, zwłaszcza w miejscach przeznaczonych dla ruchu kołowego np. na parkingach.

Jeśli warstwa dociążająca i wypełnienie są wykonane z różnych materiałów, to pamiętaj, że komórki muszą zostać wypełnione po brzegi z poprawką na osadzanie się wypełniacza. Na koniec możesz użyć ręcznego walca lub kompaktora/zagęszczarki do zagęszczenia wypełniacza.

Mata Plantex® GroundGrid® jest wykonana z geowłókniny i jej krawędzie są bardzo cienkie, dlatego też będą słabo widoczne. Zaleca się jednak utrzymanie górnej warstwy dociążającej na całej powierzchni, aby ochronić krawędzie maty przed naciskiem kół pojazdów.

Gwarancja nie obejmuje zniszczeń naszych produktów spowodowanych przez kontakt z urządzeniami i/lub narzędziami, które są nieodpowiednie do pracy z naszymi produktami.