Pomimo dziesięcioleci wysiłków zmierzających do zmniejszenia ilości odpadów i popularyzacji recyklingu, używamy jedynie 8,6% obiegu zamkniętego. Działalność budowlana i konstrukcyjna pochłania rocznie prawie 50% wszystkich światowych materiałów i odpowiada za połowę odpadów stałych trafiających na wysypiska na całym świecie. Przemysł budowlany ma do odegrania kluczową rolę w rozwoju zrównoważonego systemu materiałów.
Wierzymy, że zrównoważony przemysł budowlany to budownictwo o obiegu zamkniętym, w którym żadne produkty nie są marnowane i wszystkie materiały są ponownie wykorzystywane.
Cel 2030
Aby ograniczyć ilość odpadów w naszych zakładach produkcyjnych, firma DuPont utworzyła zakład recyklingu na miejscu obok naszych linii produkcyjnych Tyvek® w Luksemburgu. Zakład wykorzystuje zaawansowany system narzędzi, który może przetwarzać wszystkie rodzaje odpadów produkcyjnych Tyvek® i przekształcać je w granulki do ponownego użycia. Ta inwestycja w recykling mechaniczny sprawia, że przetwarzanie odpadów poprzemysłowych na granulat polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) gotowy do ponownego wykorzystania jest łatwe i wydajne.
Aby zapewnić wymierne korzyści z recyklingu, granulaty te są następnie wykorzystywane do produkcji rdzeni, wokół których można owinąć Tyvek® w rolki gotowe do przechowywania i transportu. W tym celu ściśle współpracujemy z dostawcą opakowań Sonoco w Niemczech, gdzie rdzenie są wytłaczane, a następnie wracają do naszego zakładu produkcyjnego w Luksemburgu. Nowe arkusze Tyvek® są nawijane wokół rdzeni wyprodukowanych w 100% z materiału Tyvek® pochodzącego z recyklingu. Całość procesu jest kontrolowana przez nasz system zarządzania jakością. Dodatkowe zalety tych rdzeni to niska emisja cząstek, wytrzymałość i stabilność wymiarowa.
Tyvek® to lekki materiał ochronny wykorzystywany w wielu zastosowaniach. Jego unikalne właściwości pomagają zapewnić sterylność opakowań medycznych, pełnią rolę ochrony osobistej dla osób przebywających w niebezpiecznych warunkach oraz chronią domy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi podczas budowy i użytkowania.
Trwałośc i wszechstronność materiału od dziesięcioleci pomaga firmie DuPont wprowadzać innowacje tak, aby umożliwiać ścieżki recylkulacji materiału, zgodnie z programem recyklingu Tyvek®.
Tworzywa sztuczne stanowią obecnie około 12% wszystkich komunalnych odpadów stałych na składowiskach w USA, co skutkuje stratami wartości systemu recyklingu, potencjalnym wprowadzeniem mikro- i nanoplastików do naszego ekosystemu oraz ewentualnym zanieczyszczeniem i zagrożeniem dla zdrowia publicznego.
Mając to na uwadze, Tyvek® nawiązał współpracę z firmą ADS specjalizującą się w systemach odwadniających, aby zapewnić odpadom produkcyjnym Tyvek® drugie życie. Każdego roku ADS poddaje recyklingowi ponad pół miliarda funtów (230 tys.ton) odpadów z tworzyw sztucznych i przetwarza je na surowiec do projektów infrastrukturalnych. Firma ADS wykorzystuje przetworzony Tyvek® w wysoce zaawansowanych odwodnieniach, które trafiając do gruntu, służą miastom i polom uprawnym, funkcjonując nawet sto lat.
ADS potwierdziła, że produkty odwadniające z materiałów pochodzących z recyklingu działają tak samo dobrze, jak te wyprodukowane w 100% z nowego surowca. Nasza ciągła współpraca z ADS doprowadziła do tego, że procesy produkcyjne Tyvek® są wykorzystywane przez klientów ADS do szerokiego zakresu zastosowań – od bezpiecznego wstępnego oczyszczania i zarządzania odpływem wody deszczowej po pomoc deweloperom i właścicielom nieruchomości w zbieraniu wody deszczowej.